W pracowni neurostymulacji Numenso oferujemy terapię TMS, która jest bezpieczna, skuteczna i sprawdzona.
Przewodnik po TMS
Czym jest TMS?
TMS to inaczej przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Oczekiwany efekt terapeutyczny uzyskujemy poprzez poprawę mechanizmów metaplastyczności i neuroplastyczności mózgu.
Dla kogo jest terapia TMS?
TMS jest dla pacjentów, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, bóle neuropatyczne, choroba Parkinsona czy zaburzenia motoryczne wywołane udarem mózgu. Lista możliwych zastosowań TMS rośnie z każdym rokiem.
Jak wygląda stymulacja TMS?
W czasie zabiegu, w odpowiednim miejscu na głowie pacjenta umieszcza się specjalną cewkę, która dostarcza pulsujące pole magnetyczne skierowane na obszar mózgu odpowiadający m.in. za nastrój lub funkcje motoryczne i poznawcze.
Jak przebiega terapia TMS?
Zabiegi są wykonywane ambulatoryjnie (tzn. bez potrzeby pobytu w szpitalu), w komfortowym gabinecie Numenso. TMS nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia oraz nie powoduje zaburzeń pamięci.
Jaka jest skuteczność TMS?
Skuteczność terapii TMS jest wysoka, lecz oczywiście zależy od leczonego schorzenia. Przykładowo w przypadku depresji ponad 60% pacjentów odpowiada pozytywnie na leczenie (ich objawy obniżają się o połowę), a prawie 30% pacjentów osiąga remisję choroby (czyli zanik objawów przez dłuższy czas).
Jakie są skutki uboczne TMS?
Terapia TMS jest od badana od ponad 30 lat i nie wykazała żadnych długoterminowych skutków ubocznych. Najczęściej doświadczane są: dyskomfort skóry głowy, ból głowy, karku, krótkie okresy zmęczenia. Większość z nich zazwyczaj mija po zakończeniu sesji terapeutycznej.
Na co pomaga TMS?
Psychiatryczne schorzenia
Neurologiczne schorzenia
Depresja, w tym depresja lekooporna
Ból neuropatyczny Rehabilitacja poudarowa
Zaburzenia lękowe Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Fibromialgia (lepsza jakość życia, redukcja bólu) Choroba Parkinsona (efekty przeciwparkinsonowskie i przeciwdepresyjne) Afazja po udarze Stwardnienie rozsiane
OCD (Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne Schizofrenia (omamy słuchowe, objawy deficytowe) Uzależnienia (głównie nikotyna, również kokaina) ADHD